Український кондитерський ринок в останні роки сильно змінився. За словами Олександра Соколова, генерального директора компанії Pro-Consulting, основними факторами негативного впливу були девальвація гривні, падіння купівельної спроможності населення, військовий конфлікт на сході України, а також закриття традиційних ринків збуту в країнах – членах СНД. Великі гравці втратили свої підприємства на сході країни, що призвело до внутрішнього переформатування галузі. Але навіть несприятлива економічна ситуація не змусить українців повністю відмовитися від кондитерських виробів, скоріше, вони переорієнтуються на більш дешеву продукцію. З огляду на такі споживчі настрої, кондитерські компанії збільшили обсяги виробництва продукції середньої і низької цінових категорій.
У 2016 році намітилася тенденція до відновлення кондитерського ринку. Кількість вироблених солодощів незначно зросла в порівнянні з 2015-м – на 0,1%, до 698,67 тонн. При цьому найбільш активними виявилися підприємства, які до цього не входили в топ-списки галузі.
«У 2016 році обсяг реалізації продукції нашої фабрики перевищив 6 тис. т, тобто 1,48% від загальноукраїнського обсягу реалізації кондитерських виробів. До кінця 2017 роки ми плануємо вийти на показники обсягу реалізації в 8,45 тис. т, що можна порівняти з 2,04% кондитерського ринку України. Таким чином, приріст складе більше 40%, що є одним з найбільш високих в галузі », – повідомила генеральний директор ТОВ« Кондитерська фабрика “Квітень” » Валентина Бібо. Зараз кондитерська фабрика «Квітень» входить в галузевий топ-15.
В умовах кризи, підприємства кондитерської галузі диверсифікують виробництво, знаходячи нові напрямки і способи розвитку. «Наша фабрика чуйно реагує на запити ринку і не фокусує свою увагу виключно на виробництві кондитерки. У планах підприємства на 2018 г. – придбання сучасного обладнання для фасування кави і пакетованого чаю. Крім того, активно набирає обертів дрібна фасовка – чаю, спецій, а також порційних круп. Якщо в 2015 р підприємство реалізувало 3,1 тис. т продуктів харчування в дрібній фасовці, то до кінця цього року ми прогнозуємо обсяг реалізації на рівні 9,3 тис. т »- зазначає Валентина Бібо. Щоб вижити в складний час, виробники солодощів роблять все можливе для здешевлення своєї продукції: змінюють упаковку і рецептуру, розширюють асортимент за рахунок борошняних та цукристих виробів. «З одного боку, кондитери намагаються максимально здешевити свою продукцію, з іншого боку – компанії придивляються до продукції високого цінового сегмента, на яку теж є попит, хоча і обмежений. Кондитерам резонно запустити виробництво органічного шоколаду. В Україні ця ніша зовсім не розвинена і має потенціал. Споживачі цієї продукції купують європейський шоколад, але внутрішній продукт може бути нітрохи не гірше », – вважає голова Ради з питань експорту продовольства Богдан Шаповал.
На його думку, для подальшого розширення своєї присутності українським кондитерам варто звернути особливу увагу на такі напрямки, як США, Великобританія, Німеччина, Польща, країни Балтії. «Великобританія і Німеччина – найбільші світові споживачі кондитерської продукції. Польща – країна-транзитер, з якої починають вихід в ЄС українських виробників продуктів харчування. У Польщі велика українська діаспора, яка знайома з українською продукцією і готова її купувати. Але серйозно збільшити поставки навряд чи вийде, адже ринок дуже конкурентний », – пояснює експерт. Також багато надій кондитери покладають на країни Азії, в першу чергу на Китай, Таїланд, Південну Корею і В’єтнам. Він зазначає, що українські кондитери стали відходити від принципу «ми продаємо те, що виробляємо» і почали адаптуватися до запитів локальних ринків. «Змінюється упаковка, смакові якості, наповнювачі. Наприклад, на азіатських ринках не дуже популярний чорний шоколад, в той час як молочний з різними наповнювачами активно купують », – стверджує експерт. Щоб компенсувати втрату ринку СНД, наші кондитери починають також освоювати і нові напрямки експорту. Так, в 2016-му вони вперше відправили в ЄС солодку продукцію з горіхами. До того ж Європа скасувала мита на наші кондитерські вироби. «Щорічно Україна може відправляти в Європу 10 000 т солодощів з арахісом, а в найближчі п’ять-сім років наші компанії зможуть наростити експорт в ЄС у вісім разів», – вважає президент Асоціації «Укркондпром» Олександр Балдинюк.
Безумовно, українські виробники навряд чи зможуть скласти там помітну конкуренцію. Обороти українських кондитерів в рази нижче за виручку світових гігантів індустрії. Втім, до щорічного рейтингу 2016 року найбільших в світі виробників солодощів Global Top 100 одного з найавторитетніших видань в кондитерській галузі CandyIndustry увійшли відразу три українські компанії: Roshen, Konti Group і «АВК». Позиція корпорації Roshen не змінилася: вже другий рік поспіль вона є № 22 в світі. Хоча за останній рік, за даними CandyIndustry, її обороти знизилися більш ніж на $ 200 млн, до $ 800 млн. Konti Grouр, навпаки, піднялася на чотири рядки, ставши № 38. За даними CandyIndustry, української компанії вдалося зберегти продажі на рівні 2014 го – $ 473 млн. «АВК» пощастило менше – її оборот знизився на 2%, до $ 269 млн. Компанія опустилася на дві позиції, ставши № 62, пише https://landlord.ua. Криза не тільки створює складності, але і відкриває нові можливості. Питання в тому, з якого боку на це дивитися. Асоціація з ЄС, безвізовий режим, перспективи підписання нових торгових угод з найбільшими економіками світу створюють новий контент для вітчизняних кондитерів. Тепер дуже важливо, хто і як зможе ним скористатися.