Як показали минулі три роки, що стали одними з найскладніших в історії вітчизняної кондитерської галузі, для виживання підприємствам необхідна багатофункціональність. Ті заводи і фабрики, які в кризу не стали фокусуватися виключно на “кондитерці”, відреагували на запити ринку і розширили спектр виробництва, не тільки залишилися “в обіймі”, а й зміцнили свої ринкові позиції. Прикладом може служити кондитерська фабрика “Квітень”. Ситуацію, що склалася, Бізнес обговорив з Валентиною Бібо, генеральним директором фабрики.
– З якими результатами фабрика увійшла в 2017 рік?
– С досить хорошими. Зараз кондитерская фабрика “Квітень” входить в галузеву Топ-15. У минулому році об’єм реалізації продукції перевищив 6 тис.т, тобто 1,48% загального обсягу реалізації кондитерських виробів в країні. До кінця 2017 року підприємство планує досягти обсягу реалізації в 8,45 тис.т, що можна порівняти з 2,04% кондитерського ринку України. Нескладно підрахувати, що ми розраховуємо на приріст в 41%.
– За рахунок яких категорій продукції планується досягнення озвучених показників?
– Зараз ринок насичений різноманітною кондитерською продукцією. За споживача потрібно боротися. Пройшли часи, коли цукерки були двох видів – або “в коробках”, або “на вагу”. Йдучи назустріч покупцеві, що є орієнтованим на різноманітність, смакові та естетичні критерії при виборі кондитерських виробів, “Квітень” випускає широкий асортимент продукції. Це більше 50 видів тортів, тістечок, рулетів, кексів, круасанів, більше 20 видів вафель і печива, більше 10 видів східних солодощів. Не кажу вже про те, що компанія також фасує понад 100 видів сипучої продукції п’яти товарних груп. Безумовно, збільшення фіксується по всіх категоріях продукції, що випускається. Найшвидшими темпами розвивається виробництво бісквітної-кремовою групи кондитерських виробів (тортів, тістечок, рулетів, круасанів та кексів). Якщо в 2015 фабрика випустила 2,2 тис.т продукції цього виду, то в 2017 р плануємо вийти на обсяг в 4,5 тис.т.
– Якщо Ви заговорили про фасування сипучої продукції, уточніть, наскільки така диверсифікація сприяла розвитку підприємства під час кризи?
Звичайно, наша фабрика чуйно реагує на запити ринку і не фокусує свою увагу виключно на виробництві “кондитерки”. Ми постійно розвиваємо виробництво. Напрямок фасування сипучих продуктів харчування запущено в 2010 році. Зараз фабрика фасує близько 400 т продукції на добу. Це цукор, крупи, макаронні вироби, спеції, снеки та інше. В планах підприємства на 2018 г. – придбання сучасного обладнання для фасування кави і пакетованого чаю. Крім того, активно набирає обертів дрібна фасовка – чаю, спецій, а також порційних круп. Якщо в 2015 р підприємство реалізовувало 3,1 тис.т продуктів харчування у дрібній фасовці, то до кінця цього року ми прогнозуємо обсяг реалізації в 9,3 тис.т.
– Наскільки додало стресостійкості фабриці в цей непростий для галузі період співпраця з торговельною мережею “АТБ”?
– Звичайно, цей фактор зіграв свою роль, оскільки істотна частка в структурі реалізації нашої продукції припадає на мережу магазинів “АТБ-Маркет”. Ми працюємо з ними і як виробник, і як партнер по виробництву товарів private label. Під власними торговими марками мережі “АТБ-Маркет” фабрика випускає бісквітної-кремову продукцію тривалого терміну зберігання, шербети, кекси, вівсяне і здобне печиво, а також вафельну продукцію, грильяжі, зефір та ін. Однак це не єдиний канал збуту, ми працюємо і через фірмову торговельну мережу, а також з дистрібуторами, оптовими і дрібнооптовими клієнтами, підприємствами лінійної роздрібної торгівлі.
– Крім безпосередньо нарощування кількісних показників виробництва продукції, які за дачі на найближчу перспективу фабрика ставить перед собою?
– Звичайно, ми і надалі плануємо нарощувати обсяги виробництва і реалізації кондитерської продукції. Зараз виробничі потужності підприємства дозволяють повністю задовольняти потреби клієнтів на внутрішньому ринку України. Однак підприємство не виключає можливості виходу і на зовнішні ринки. Важливим для нас зараз є підтримка балансу в жорсткому трикутнику внутрішнього ринку “ціна – якість – вподобання “. Ми справляємося з цим завданням завдяки налагодженим поставкам якісної сировини, автоматизованим лініям виробництва, зберігання і доставці продукції, а також дотримання технології при постійному контролі якості.